نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

نام دامنه چیست؟

نام دامنه یا دومین (Domain) نامی است که وب سایت شما در اینترنت با آن شناخته می شود.
نام دامنه ها عموماً از دو بخش اصلی نام و پسوند تشکیل شده اند. بخش نام را شما به صورت دلخواه ( و با شرط اینکه کسی پیش از شما آنرا برای خود ثبت نکرده باشد) انتخاب می نماید و بخش پسوند بر اساس قوانین و روش های بین المللی مشخص می شود. پسوندهای زیادی در دنیا وجود دارند که هرکدام برای هدفی خاص بوجود امده اند (بطور مثال .com برای امور تجاری .tv برای شبکه های تلویزیونی .ir برای سایت های ایرانی ( شما می توانید هرکدام از پسوندهای موجود را برای دامنه خود انتخاب کنید. هر قسمت از دامنه با (.) از هم جدا می شود.


پسوند نام دامنه
com domain name

دامنه بر اساس پسوند به دو دسته اصلی تقسیم می گردد:

۱-دامنه های عمومی:

اين پسوند ها براي ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربري مجاز (قانوني) قابل استفاده مي باشند. ثبت اين دامنه ها از طريق شركت هايي با عنوان Registrar كه توسط ICANN معتبر اعلام شده اند يا نمايندگي هاي مجاز آنها امكان پذير مي باشد. هر چند دامنه هاي فوق هر يك از اختصارهايي براي منظور خاص اقتباس گرديده اند ارگانها و مراكز غير انتفاعي ، .net شبكه و خدمات اينترنتي ، .com بنگاه ها و مراكز اقتصادي، ولي در عمل محدوديتي براي استفاده از اين پسوندها وجود ندارد.


۲-دامنه های اقلیمی یا کشوری:

علاوه بر پسوند ها عمومي، كشورهاي مختلف نيز مي توانند اقدام به درخواست پسوند با كد اختصاري كشور خود (دو حرفي) را درخواست  نمايند. بطور مثال این گونه پسوند در ایران بصورت ir. می باشد در انتخاب نام دامنه خود به موارد زیر توجه داشته باشید:

  •  
  • این یک سرویس جهانی می باشد و امکان اصلاح نام دامنه ثبت شده وجود ندارد پس در انتخاب اولیه نام آن دقت کافی داشته باشید.
  • حداقل زمان ثبت یک دامنه ۱سال می باشد و در صورت عدم تمدید پس از ۱سال آن دامنه از مالکیت شما خارج شده و دیگران می توانند آنرا برای خود به ثبت برسانند.
  • استفاده از نام های ممنوعه در قوانین جهانی (مانند نام گروهای خرابکاری اینترنتی) ممکن است باعث مسدود شدن نام دامنه شما توسط موسسه انحصاری ثبت دامنه (ICANN) شود پس در انتخاب نام دامنه خود دقت فراوانی را مبذول دارید.
  • شباهت اسمی دامنه شما با نام کمپانی های بزرگ ممکن است دردسرهایی از جمله مسدود شدن نام دامنه را برایتان به دنبال داشته باشد پس پیش از ثبت دامنه تحقیق کافی در رابطه با نام آنرا داشته باشید.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *